Pomysł pisma społeczno- kulturalnego poświęconego Kolneńszczyźnie narodził się dwa, może trzy lata temu w trakcie jednej z wielu, jak zwykle ciekawych i inspirujących, rozmów z Karolem. Zeszyty Kolneńskie, bo taka nazwa pojawiła się od zaraz, miały inspirować historyków regionu, literatów i twórców ludowych do opisywania i utrwalania naszej, tu, bytności. Miały zatrzymywać na swoich kartach mijające chwile i odkrywać zaprzeszłe. Miały skupić wokół siebie ludzi, którym nie obca kultura i tradycja regionu.
Jak to zwykle bywa, od pomysłu do jego realizacji długa droga . A to brak funduszy, a to brak ludzi mogących podołać przedsięwzięciu, no i ten chroniczny brak czasu. Powoli jednak coraz większy krąg osób wtajemniczonych powodował powstawanie dobrej aury wokół pomysłu. W międzyczasie powstało Towarzystwa „Jan z Kolna”.Jednym z naszych głównych celów stało się pielęgnowanie tradycji i historii Kolna. Wydawanie Zeszytów stało się faktem. Wśród naszych autorów znaleźli się ludzie z różnych stron kraju. Nie wszyscy emocjonalnie związani z naszym miastem, ale z różnych powodów, najczęściej zawodowych, o naszym regionie piszący. Dzięki nim możemy odkrywać nieznane lub przypomnieć sobie zapomniane epizody naszej historii. Dodatek literacki świadczy zaś, że i lekkość pióra nam nieobca.
Numer ten dedykujemy zmarłemu w lutym tego roku Czesławowi Brodzickiemu, pierwszemu i jedynemu jak dotychczas biografowi Kolna. To dzięki niemu każdy z nas poznawał nieznane dzieje naszego miasta. O aktualności i żywotności Kolna na Mazowszu niech świadczy ilość przypisów odnoszących się do tego dzieła, jaka znalazła się w Zeszytach.
Nie było by pisma bez przychylności Zarządu Starostwa w Kolnie, który to wsparł finansowo nasze przedsięwzięcie. A już na pewno nie dane by nam było czytać Zeszytów, gdyby nie zapał i godziny niestrudzonej pracy Kazia Kotra.
Zapraszając do lektury nie omieszkam wspomnieć, że to od Was, Czytelników, zależy byt pisma. Zamierzamy ukazywać się dwa razy w roku. Czekamy zatem na krytyczne uwagi. Ślijcie listy z propozycjami tematów Was interesujących. Dostarczajcie artykuły, zdjęcia, dokumenty. Współredagujcie Zeszyty Kolneński, aby stawały się coraz ciekawsze i bogatsze w treści.
Kazik Korzep
Prezentacja pierwszego numeru Zeszytów odbyła się 19 listopada 2006 r.